Convenience First: Espresso Pods and Capsules

Det er ingen overraskelse at de mer pengerte elementene i kaffebransjen i løpet av det siste tiåret har forsøkt å finne ut hvordan man kan forenkle espressobrygging til et poeng at en forbruker kan produsere et ordentlig rikt, glatt smakende espresso-skudd uten å slite gjennom et komplisert prosess som kan være like avskrekkende som å oppgradere til Vista eller montere en glassfrontert vitrineskap fra Ikea. Gitt at utfordringen med espressobrygging har produsert et helt yrke (barista), for ikke å snakke om en mengde detaljerte bøker (inkludert en av mine), vil folk som ganske enkelt ønsker å slå ut en velsmakende cappuccino med minst mulig forskning og bry seg forståelig for kort -cuts.

Det er selvfølgelig de automatiske espressomaskinene, støyende små roboter som sliper bønnene, måler (i espressospråk, 'doserer') den malte kaffen, presser (tamper) den og kjører varmt vann på forhåpentligvis den optimale temperaturen og trykket gjennom den komprimerte kaffesengen, og netting en mer eller mindre anstendig servering (skudd) espresso. Imidlertid må disse automatene justeres, kalibreres, rengjøres regelmessig og generelt oppstyres, ellers vil de ha en tendens til å produsere det samme vannrike søppelet som vanligvis hilser på nybegynnere når de først prøver å bruke en vanlig espressomaskin og -kvern.

Derav emnet for denne gjennomgangsartikkelen: espressopuler, kapsler og plater. Tanken her er å forsyne forbrukeren med små gjenstander som inneholder kaffe som allerede er perfekt målt, malt og tampet slik at det ikke kreves noe mer enn å skli en av disse små gjenstandene inn i riktig maskin, trykke på en knapp, og ut kommer den perfekte, crema- sysende, rikt aromatisk espressoskudd. Og så, vel, kast den lille brukte gjenstanden i søpla (kompost i noen tilfeller) og fortsett. Ingen grunn til å bashse kaffeholdingen gjentatte ganger med håndtaket (portafilter) på kanten av kompostmøllen for å trekke ut den brukte vaden med malt kaffe før du innrømmer feil og graver den ut med en skje.



Vær oppmerksom på at vi vurderer enkelt serverings-, pod- og kapselbaserte espressobryggingssystemer her. Med espresso mener vi en enkel servering på omtrent en unse fyldig, crema-rik konsentrert kaffe, ofte kombinert med varm skummet melk, produsert ved å tvinge varmt vann under trykk gjennom et komprimert lag med malt kaffe. Det utmerkede Keurig-kapselsystemet og andre pod-baserte systemer utelukkende designet for å produsere større kopper amerikansk eller europeisk stil svart kaffe ble ikke vurdert for denne artikkelen. Tassimo-systemet ble inkludert i våre anmeldelser bare fordi det hevder å produsere espresso samt andre varme drikker.

Hva med Espresso?

Til sammen brygget og smakte vi på produksjonen av tretti forskjellige espressoblandinger som ble tilbudt i fire forskjellige pod-, kapsel- og plateformater:

Standard ESE (Easy Serving Espresso) papirpute. En standardisert 7 gram malt espresso er komprimert inne i en tosidig, skiveformet papirpute. Tenk på en puffet tepose på steroider. Dette er et åpent system; ethvert stekefirma med tilgang til en av de spesielle maskinene som sliper og pakker ESE-pods kan produsere dem.

Nespresso metallkapsel. I dette tilfellet er de 7 gram bakken espresso lukket inne i en skinnende aluminiumskapsel formet som en ørliten bøtte. Bare Nespresso produserer disse kapslene, og de kan bare brukes med en dedikert Nespresso-maskin (vi brukte D290).

Den nye IllyCaffe proprietære plastkapselen, også bøtteformet, men mer komplisert i design, som vi testet i en spesiell, dedikert versjon av Illy FrancisFrancis! espressomaskin kalt iperEspresso X7.

Tassimo T-plater brygget på et matchende Tassimo-bryggeapparat produsert av Bosch. Tassimo er et totalt drikkesystem med plater dedikert til produksjon av et bredt utvalg av drikkevarer: europatisert kaffe i dryppstil; espresso; espressomelk drikke; te; varm sjokolade. Kanskje på grunn av tekniske kompromisser som skyldes et mål om total drikkesidighet, var de rene espresso-skuddene vi produserte fra Tassimo-systemet ikke spesielt imponerende.

Dessverre kanskje Lavazza Espresso Point-kapselsystemet og blandingene av det ikke var inkludert i våre anmeldelser.

Noen få konklusjoner

Her, i ingen spesiell rekkefølge, er noen konklusjoner vi nådde fra vår smak.

Alle som er interessert i den aller beste og ferskeste espressoen med det største utvalget til en rimelig pris, bør glemme pods, kapsler og plater og lære hvordan du bruker en god konvensjonell hjemme-espressomaskin og -kvern.

På den annen side produserte alle disse systemene bortsett fra Tassimo anstendig til god, tidvis enestående espresso og var veldig, veldig enkel å bruke.



kaffeblomstene

Kaffeens friskhet kan være et av de viktigste spørsmålene som bestemmer forskjeller i kvalitet blant de forskjellige blandingene vi testet. To av de tre blandingene på 90 eller over-graderte viste bevis for å ha blitt pakket mindre enn en måned før vi smakte på dem, mens mange av de italienske ESE-belgene i de små konvoluttene med spyling med nitrogen har vært måneder gamle. Min erfaring er at sofistikert emballasje bare kan gå så langt når det gjelder å beskytte kaffe når bønnene har blitt brutt i et virtuelt pulver og midlertidig utsatt for atmosfæren før de pakkes. Ingen av blandingene vi smakte avslørte den woody eller pappsmaken som er det sikre tegnet på oksidasjon eller staging, men jeg antar at de fleste i det minste delvis bleknet i smak og aromater.

De som føler at massiv, sydd crema eller bryggeskum er et avgjørende merke for fin espresso, vil ikke være fornøyd med resultatet fra de fleste av disse systemene. ESE-pods på FrancisFrancis! brygger og Nespresso kapsler produserte begge et tett og varig, men ganske tynt lag med crema. Tassimo produserte nesten ingen crema overhodet. Bare det nye Illy iperEspresso-systemet og dens komplekst designede plastkapsel produserte klassisk crema, med kaffen som materialiserte seg fra en sky med gnistrende gyllen skum. Dette opptoget kan hovedsakelig være en teknisk prestasjon, siden den nye Illy-kapsel består av syv forskjellige komponenter, inkludert minst en tydelig designet for å fremme crema-dannelse gjennom lufting.

Kjøpere av pod- og kapselsystemer sitter fast med den italienske definisjonen av espresso: Med andre ord, en utvinning på 20 til 30 sekunder produsert av 7 gram malt kaffe. De som er interessert i det eskalerende spillet blant amerikanske aficionados og high-end caffes med stadig større doser kaffe og lengre ekstraksjoner for å produsere tette, ørsmå porsjoner, kan ikke spille det spillet med belg eller kapsler. Vi ble imidlertid overrasket over den til tider betydelige kontrollen over lengden på ekstraksjonen vi var i stand til å oppnå ved å variere trykket som ble påført poden under lasting i FrancisFrancis! ESE pod-maskin. Med de fleste belter, jo mer trykk du utøver når du strammer portafilteret (igjen, tingen med håndtaket som har belgen sitt fast inni), jo mer komprimert belg og desto langsommere ekstraksjon. Hvis volumet av skuddet er det samme, produserer omtrent en unse, langsommere ekstraksjon generelt bedre espresso, selv om noen blandinger ser ut til å svare på noe kortere ekstraksjoner ved å vise mindre bitterhet eller ruhet i tekstur og mer distinkte aroma- og smaksnotater.

Pod og kapselbrygging er relativt dyrt. De som er gjennomgått her, varierer i kostnader fra mellom 41 øre per pod for den 91-rangerte Island Joe's ESE-pod til et høyt på rundt 86 øre per pod for Aguas Claras brasilianske pod. Å bygge inn litt overnatting for kaffe sølt på disken, uten kalibreringssliper og hva-ikke, vanlig espressobrygging med en veldig god spesialblanding koster sannsynligvis den gjennomsnittlige brukeren rundt 35 cent per tilsvarende servering.

Pod og kapselbrygging er ikke spesielt miljøvennlig. Selv om ESE-pods lett komposteres eller resirkuleres som grønt avfall, papir og alt, er de beskyttet av individuelle foliekonvolutter som ikke kan gjenvinnes. Nespresso-kapsler er laget av aluminium, men ser ikke ut til å være gjenvinnbare av forbrukere. Nespresso hevder å ha satt opp innsamlingssteder for resirkulering av pod i Sveits, men jeg vet ingen eksisterer i Nord-Amerika. Verken den kompliserte nye IllyCaffe iperEspresso-kapsel eller T-platen ser ut til å kunne gjenvinnes av forbrukere.

ESE Pods

De papirkledde ESE-podene er marginalt de minst kostbare av de fire formatene og tilbyr den desidert mest mangfoldige blandingen og merkevaren.

Hvis det bare var mulig å bruke en vanlig hjemmespressemaskin med disse belgene, ville fordelene deres være enda mer påfallende. Man vil da ha muligheten til å bruke pods i travle øyeblikk, og for eksempel produsere skudd på den vanlige måten på mer rolige tider. Imidlertid virket det for oss, basert på noen riktignok svært begrensede eksperimenter, at for å få best mulig resultat fra ESE-pods, trenger man en bryggeenhet dedikert til å bruke disse belgene. Vi hadde for eksempel dårlige resultater fra to gode konvensjonelle espressomaskiner utstyrt med podadaptere, men veldig gode resultater fra en relativt billig hjemmemaskin dedikert til å bruke ESE-pods (IllyCaffe FrancisFrancis! X6; $ 400).

ESE Kvalitet og distinksjon

Av de tjue ESE-podene vi smakte, ble seksten stekt og pakket i Italia, hvor jeg tar det som et robust marked for espressopuler. To pods dukket opp fra Brasil, begge fra den samme gården og stekeren, og to fra små amerikanske spesialister. Fire av de italienske podene var fra store selskaper med internasjonal tilstedeværelse: Illy, Segafredo og Lavazza. De andre var fra mindre selskaper godt etablert i Italia, men ikke mye hørt fra i USA.

Som jeg antydet tidligere, mistenker jeg at noen av de italienske belgene var litt lange i tannen, eller lange i pakken, med subtile falmede aromater. Illy-podene produserte versjoner (begge rangert 89) av de raffinerte 100% Arabica Illy-blandingene så bra som eller bedre enn jeg har klart av de samme blandingene i konvensjonelt bryggede helbønneformater, men både Lavazza GranCrema (87) og Segafredo Espresso Casa (87) var skuffende. Jeg håpet på en enestående italiensk robusta-sentrert blanding som ville gi litt spenning og kontrovers for disse vurderingene, men ingen kom nær den sirupy, rike, kjødelige distinksjonen som ble generert (for meg i det minste) av den 93-rangerte Segafredo Massimo-blandingen jeg prøvetatt ved bruk av konvensjonelt espressoutstyr i ett kilo helbønne-format i august 2007.

På den annen side var de to blandingene fra små amerikanske spesialister, Island Joe's 90 Mile Stretch Espresso (91) og Supreme Bean (88) begge imponerende, delvis kanskje fordi de var friskere enn sine utenlandske kolleger. Spesielt Island Joe's skilte seg ut. Slipingen i poden var perfekt, og nettet et 26 sekunders skudd med alle de grunnleggende sensoriske dyder av en fin, rett espresso: tyktflytende munnfølelse, naturlig sødme, stor følelsesdybde. Hvor mye av denne suksessen skyldes imidlertid at podet var friskt, kanskje bare en uke eller to før sliping og emballasje? Espressobønner rett ut av stekebrettet er altfor flyktige og siver med avgassing av karbondioksid for å lage god espresso, men når espressoen er malt og pakket, mistenker jeg sterkt at før er bedre for konsum.

Nespresso-systemet

Produksjonskvaliteten fra D290 Nespresso-maskinen og dens egenutviklede metallkapsler var imponerende samlet, med rangeringer som varierte fra høy til 91 til lav 87.

Som personlig side synes jeg det er oppsiktsvekkende at et stort, tungvint selskap som Nestle klarte å trekke av et prosjekt som er så kreativt i sin totale innvirkning: flott visuell design, enestående blandingsdesign, solid prosjektering og produksjon, og imponerende markedsføring og posisjonering, ikke å nevne de første trinnene i et bærekraftig kaffesatsing. Alle Nespresso-blandingene vi smakte var utpreget forskjellige, alle var interessante, og ingen av dem var fullstendige. Jeg mistenker at mild oksidasjon av kaffen under og etter emballasje var det eneste hinderet for gjennomgående eksepsjonell sensorisk ytelse. Den 91-rangerte Ristretto-blandingen imponerte spesielt. Den inneholder en liten mengde afrikansk robusta stekt separat fra de andre komponentene, et preg som, kombinert med en Øst-Afrika-komponent og den vanlige basen i Brasil og Colombia, kan være en sentral bidragsyter til utmerkelsen.

Med Nespresso-systemet er du imidlertid slavet til Nestle for kaffen din. De for øyeblikket tilgjengelige tolv Nespresso-kapselblandingene er virkelig forskjellige og karakteristiske i blandingskarakter, men de har absolutt ikke uttrekk av espressouttrykk. Til en nåværende pris på 55 øre per kapsel er de billigere enn mange boller og kapsler, men fremdeles ingen god handel.

IllyCaffe iperEspresso og Tassimo Systems

IllyCaffe er sterkt representert i en verden av ESE pod espresso. Den tilbyr sine tre blandinger i ESE-format, og den Illy-merkede FrancisFrancis! X6-brygger som brukes til denne vurderingsartikkelen, er en av de beste bryggemaskinene med bare pod. Imidlertid lanserte det i 2007 et mer teknisk avansert kapselbryggingssystem, Metodo iperEspresso.

Dette systemet produserer, som nevnt ovenfor, flott og finsmakende espresso, men valget ditt i blanding er sterkt begrenset - du kan velge blant de tre Illy-blandingene, en mellomstekt, en mørkstekt og en koffeinfri. (Den mellomstekte versjonen kommer også i en 'lungo' -versjon designet for å brygge en lengre servering med 2 ounce.) Illy-kapslene er også ganske dyre (for øyeblikket 76 øre hver).

Endelig Tassimo-systemet. Dessverre er det espressoorienterte budskapet her enkelt: Ikke kjøp det hvis du vil ha klassisk rett skutt espresso. De tre espresso-anbefalte T-platene vi prøvde produserte listerløse, nesten crema-mindre bilder. På den annen side, hvis du vil produsere en rekke anstendige varme drikker raskt og praktisk (lite kontor? Stor familie?), Kan det være lurt å vurdere det og dets brede utvalg av drikkeplater. Platen vi vurderte koster rundt 50 øre hver på dette forfatterskapet.

Scorecard

For å konkludere, her i tabellform er et sammendrag av klassifiseringene våre av espressoer produsert fra tretti pod-, kapsel- og skiveblandinger. Legg merke til det smale spekteret av rangeringer for ikke-Tassimo-blandinger, verken eksepsjonelt høyt eller dramatisk lavt. Det dette smale spekteret antyder for meg er at konsistensen som sikres ved pod- eller kapselbrygging på en velutviklet maskin pluss virkningen av kvalitetssikringsprosedyrer som er nødvendiggjort av det teknisk krevende pod- og kapselformatet, sikrer et anstendig til godt produkt, mens kompromisser i friskhet begrense muligheten for enda høyere rangeringer.

Antall blandinger evaluertHøyeste karakterLaveste vurderingGjennomsnittlig rangering
ESE papirputer, italiensk stekt og pakket16898687
ESE papirputer, amerikansk stekt og pakket2918890
ESE papirputer, brasiliansk stekt og pakket2878687
Nespresso espressokapsler6918789
Tassimo T-plater anbefales for espressobrygging3848384
IllyCaffe iperEspresso kapsel1909090

Vår oppriktige takk til alle selskapene som sjenerøst leverte kaffe og utstyr til denne artikkelen: PodMerchant, Italian Bean Delight, My Brazilian Coffee, Island Joe's Coffee, The Supreme Bean, Illy, Nespresso, Tassimo, Rancilio og Espresso Equipment Engineering.

Les anmeldelser


Deutsch Bulgarian Greek Danish Italian Catalan Korean Latvian Lithuanian Spanish Dutch Norwegian Polish Portuguese Romanian Ukrainian Serbian Slovak Slovenian Turkish French Hindi Croatian Czech Swedish Japanese